Obchod porodních asistentek

Věděli jste, že porodní asistentky měly svůj obchod už v první republice? 

 

Firma Sanitární závod F. Vajgl pro porodní asistentky měla přibližně ve 20. a 30. letech svůj kamenný obchod v Praze Dejvicích.
V obchodě si klientky porodních bab mohly koupit nebo objednat jakékoliv vybavení spojené s jejich praxí.

Závod také každoročně vydával Příručku pro porodní asistentky a Kalendář porodních asistentek-první vydání v roce 1924. Mezi další publikace firmy patřila Hygiena ženy a Můj nový herbář. 

V nabídce zboží se nacházely nástroje, razítka, smaltované cedule, dezinfekce, mýdla, břišní pásy, bylinky a další potřebné věci k vykonávání praxe.
V Nové příručce pro porodní asistentky pan Vajgl uvádí, že je ve své době jediný prodejce na světě, zaměřený na výrobky pro porodní asistentky. Jeho reklamy se opakovaně objevují v dochovaných historických časopisech-Věstník věnovaný zájmům porodních asistentek vydávaný v letech 1917 až 1941 a Věstník ústřední jednoty porodních asistentek pro Čechy a Moravu, který vycházel 1942 až 1948.  V pozdějších číslech časopisů se již uvádí jako vlastník filmy R. Kaplanová, jestli to byla jeho dcera, nebo jiná majitelka zatím nevíme.
Po roce 1948 jsme nenašli o obchodu žádné informace. 

 

 

 

 

Zdroj: VAJGL, František, 1930. Kalendář ČSL. Porodních asistentek. Praha: Sanitní závod F. Vajgl. 80 s

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: vlastní foto 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení